Spotify Benzer Çalma Listesi Oluşturma

By | İpucu | No Comments

Spotify’da benzer çalma listesi oluşturma özelliği kapatıldı ve şuan yazılımlarda pasif olarak görünmektedir. Bu özelliği basit bir şekilde kullanabiliriz.

Spotify’da kopyalamak istediğiniz çalma listesini açın.

Tüm müzikleri CTRL+A kombinasyonuyla seçin.

Sağ tıklayarak: Çalma Listesine Ekle -> Yeni Çalma Listesi

Bu şekilde aynı özelliği farklı bir yol ile kullanmış olduk.

2016 – Blog Hakkında

By | Genel | No Comments

Elimde bir tek 2014 Nisan yedeği kaldığı için blog yazılarım 2014 yılına geri dönüş yaptı. Ayrıca ek not düşeyim, ingilizce kaynak sıkıntısı olmadığı ve ingilizcede bilgiye kolay ulaşılabildiği için blog yazılarım tamamen türkçe olarak devam edecektir. Yakında yeni yazılarımda sohbet havasında teknoloji, kitap biraz da yabancı dizi analizlerine ağırlık vererek devam etmeyi planlıyorum. Yeni bloglamalarımda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

Incendies (İçimdeki Yangın)

By | Sinema | No Comments

incendies-coverUzun zamandır hiç bu kadar etkili bir dram izlememiştim. İnsanın içini etkileyen, film bittiğinde bile dakikalarca oturduğunuz yerde kendinize gelmenizi bekliyorsunuz. Filmden içinize işleyecek birkaç alıntı vermek istiyorum.

  •  “Fikirler, ancak onları savunan birileri varsa hayatta kalır.”
  • “bir artı bir hiç bir eder mi, jeanne?” : bu sözü duyduktan sonra  ilk olarak tam anlayamadım, belkide  anlamak istemedim bilmiyorum fakat sonraki sahnedeki tepkilerden dolayı  filmin sonuna kadar içimde bir burukluk oluştu,   artık sessizlik hakimdi filme.

Filmde bir o kadar militarist ve dini öğeler mevcut ki bu acıyı daha artırıyor. O dönemde, Lübnan’daki iç savaşı  çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren, o dönemi araştırmaya teşvik edip gerçeklerle yüzleşmemizi sağlayan bir film..  Son olarak; bu filmi izleyin ki gerçek savaşı görün, bu filmi izlemeyin ki, içinizdeki  umut bir kez daha ölmesin…

Silinen Dosyaları Geri Getirmek (Ubuntu)

By | Linux | No Comments

Pek çoğumuzun başına gelmiştir. Aniden ödeviniz, çalışma dosyalarınız bir anda yanlış bir hamleyle siliniverir. Böyle durumlar için Ubuntuda Testdisk uygulaması ile silinen dosyaları kurtarabiliriz ancak bu işin bir garantisi yoktur.

İlk olarak Testdisk uygulamasını kuralım:

sudo apt-get install testdisk

ardından uygulamamızı çalıştırmak için bu kodu yazalım:

sudo testdisk

uygulamamız bu şekilde açıldı. Devamı aşağıda görsellerle birlikte:

[widgetkit id=1464]

 

Motorola Atrix için Miui v5 Rom Kurulumu

By | Android | No Comments

Çin kaynaklı olan Miui, çok gelişmiş özelleştirmelere ve güçlü çizgilere sahip bir tasarıma sahip. Motorola Atrix için böyle bir Rom’un uyarlanması Atrix kullanıcıları için büyük bir gelişme olsa gerek, herhangi bir takılma, uygulama durduruldu hatası gibi sorunları yok. Ayrıca geniş bir özelleştirme deposuna sahip. Tek tek; kilit ekranı, telefonun açılışını, durum çubuğu, mesaj kutusu gibi her noktasını ayrı ayrı bu depodan özelleştirilebiliyor. Yalnız rom’da diğer pek çok rom’da olduğu gibi Parmak izi çalışmıyor, video kamera ise biraz takılarak çalışıyor. Beğendiğim özelliklerinen iyisi istediğimiz uygulamanın izinlerini düzenleyebilmemiz. Örneğin CIA(Kim Arıyor?) programı gereksiz pek çok izin istiyor bu izinleri tek tek red ederek programı yinede kullanmaya devam edebiliyorsunuz. [widgetkit id=1436] Read More

Ubuntu 13.10 için Nuvola Player 2.2 kurulumu

By | Linux | No Comments

Nuvola Player Google Play Music, Amazon Cloud Player, 8tracks, Grooveshark, Hype Machine, Pandora, Rido gibi servisler ile entegre çalışan online müzik çalar. Projenin gelişimi durdurulmasına karşın güncellenen ubuntu versiyonlarında da halen çalışmakta. Ek olarak Şarkı sözü ve Last.fm gibi adreslere ‘scrab’ yapma özelliği de mevcut.

[widgetkit id=1411] Read More

İngilizce Kaynaklar (Giriş Seviyesi)

By | English | No Comments

İngilizce öğrenirken hep ağır kısımlardan ilerleriz. Tabi böyle olunca konuşma biraz ilerledimi takılıp kalırız. Çünkü basit kelimeleri bile bilmeyiz, anlatmak isteriz çok basittir ama bilmeyiz.  En basitinden meyve isimleri bile önemlidir. İş Apple, Orange ile bitmiyor tabi, dahası da önemli…

İçlerinde fonetik okunuştan deyimlere kadar @senemgokdemir ‘in derlediği  basit ve yararlı konular içeren adresleri  paylaşıyorum.

+ http://englishtips.org/ – Sesli hikayeler, E-book ve daha fazla İngilizce dosyalar için bulunmaz bir kaynak. Read More

Pragmatic Thinking and Learning kitabından

By | Kitap, Sanat | No Comments

Pragmatic Thinking and Learning

Fatih Arslan‘ın blogunda rastladığım bu konuda Andy Hunt‘ın yazdığı  “Pragmatic Thinking and Learning” kitabından not aldığı  2 söz dikkatimi çekti. İlk olarak bu sözleri not almıştım, şimdi notlarıma göz gezdirirken gördüm ve bunu blogumda paylaşmak istedim. Yakın zamanda okuyacağım bir kitap. Kitaptan en çok sevdiğim sözler ise şöyle;

  • Her daim en kötü olmak gerekiyor. Bir grupta her zaman kötü isen, diğerleri senden daha iyidir. Daha iyi olması demek kendini geliştirmek demek, kendine bir şeyler katmak demektir. Eğer bir grupta en iyi olduysan, başka bir grup seçme vakti geldi demektir.
  • Hata yapmak gerekiyor! Hata yapmak demek, bir şeyler yapmak anlamına geliyor. Eğer hata yapmıyorsan hiç bir şey yapmıyorsundur. Bir şey yapmak, hiç bir şeyi yapmamaktan daha iyidir.