Google İnterneti Hızlandırdı

http://code.google.com/images/code_logo.png

Google DNS yoluyla interneti hızlandırıyor. İnternet bağlantınız hızlı oluyor fakat sayfalar yüklenirken gecikiyor işte google bu durumu kendi dns adresiyle ortadan kaldırıyor. Bu DNS hizmeti aynı zamanda yasaklı sitelerede girmenize olanak sağlıyor.

İşte google’ın sunduğu DNS adresleri:

8.8.8.8 ve 8.8.4.4


Peki google bu dns hizmetini verirken kişisel bilgileri topluyor mu?

Bu soruya google’ın açıklamsı şu şekilde:

“Google Public DNS’i interneti hızlandırmak için yaptık. Sorunları belirleyip çözebilecek kadar bilgi toplamak istiyoruz. Google Public DNS kişisel olarak tanımlanabilecek bilgileri kalıcı olarak depolamaz…”
“Kişisel bilgi tutmuyoruz” Zaten bugüne kadar tutuyoruz diyen olmadı…”

Google’ın bu konudaki gizlilik politikası şu şekilde:

Google’ın Public DNS’te iki kayıt dosyası vardır: Kalıcı ve geçici. Geçicide kullanıcıların IP adresleri depolanır ve böylece DDoS saldırıları gibi sorunlar tespit edilebilir. Bu kayıtlar 24-48 saatte bir silinir.

Kalıcı kayıtlarda kişisel bilgi tutulmaz, şehir-metro seviyesinde bölge bilgisi toplanır. Bu bilgi yine internet sorunlarının analizi ve Google Public DNS’in önbelleklemesi, interneti hızlandırması için gereklidir. Bu kayıtlar başka kayıtlarla karşılaştırılmaz ve çapraz analizde kullanılmaz. Kişisel bilgileriniz ile alaka kurulmaz ve internet aramalarınız ya da Google reklamları için toplanan bilgiler ile birleştirilmez. Bu bilgiler 2 hafta tutulur, rastgele seçilen küçük birnumune ise kalıcı olarak depolanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir