HP DV6 Unlocked BIOS

Burayı kendi deneyimlerim ve not defterim gibi kullandığımın farkındayım.

 Intel Core i5 450M işlemcili hem İntel hem de AMD Mobility Radeon HD5650 Ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarımda Windows 10 ile birlikte ekran kartı problemi ortaya çıktı. Şöyle ki değiştirilebilir grafik kartlarına sahip olduğu için sadece on-board olarak bulunan intel ekran kartı çalışıyordu. Windows 7’de leshcatlabs driver’ları ile çözüm bulunurken artık leshcatlabs güncelleme almadığı için Windows 10’da çalışmıyordu. Benim tek istediğim dedicated olarak bulunan ekran kartının aktif çalışmasıydı. Resmi BIOS güncellemesini yapmama rağmen BIOS’ta ekran kartını sabitleyebileceğim bir ayar bulunmuyordu. Unlocked BIOS aramasına giriştim ve BIOS Update numarasıyla aramaya başladığımda Bios-Mods  sitesinde çözümü buldum.  Benim BIOS Update numaram “sp55299″‘ ve HP-Pavillion-DV6-3xxx-whitelist-removal  konusundaki BIOS güncellemesiyle sorunumu çözdüm.  Eğer sizlerde de böyle bir problem mevcutsa bu siteye göz atıp yorumları dikkatli şekilde okuyun.

Bu şekilde modlanmış BIOS güncellemelerini kurmak tehlikelidir, sorumluluk size aittir, bilgisayarı brick yapabilirsiniz. DİKKATLİ OLUN!

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Günlük Kültür-Sanat Dozu

Sonraki

Link Kısaltma Siteleri (2020)

Comments 4
 1. Merhaba, gönderinizdeki BIOS’i bilgisayarıma kurdum ve çalıştı, lakin şöyle bir sorun var, BIOS’tan sadece AMD ekran kartını seçtiğimde ekranın ışığı sönüyor, ama fener tutulunca görüntü soluk bir şekilde gözüküyor. Bunu yaşadınız mı? Yaşadıysanız nasıl düzelttiniz?

  1. İkinci bir ekran bağlayınca ve ana ekranı ikinci ekran olarak ayarlayınca o sorun ortadan kalkıyor. Çok zaman sonra ikinci ekransız cihazı açtığımda fark etmiştim. İlgili sayfada benzer bir durumla karşılaşan olmadığı için sorunun bana özel olduğunu düşündüğüm için yazıda bahsetmedim.


   Yorumu daha sonra takip edebilmek ve spam yorumları engellemek için eposta gerekli oluyor. Yorumlarda belirtilen e-posta farklı bir amaç için kullanılmıyor.

 2. Hocam merhabalar ayni sorun nedeniyle win 7 den win 10a bir türlü geçiş yapamadım.Dv6 3114 et sahibiyim söz konusu bios güncellemesini win 7 yüklü haldeyken mi yoksa win 10 yükselmesini yaptıktan sonra mi yapmamı tavsiye edersiniz ayrıca bu konudan muzdarip bir çok dv6 kullanıcısı var bir youtube videosu çekseniz iyi bir izlenme yakalarsınız diye düşünüyorum.

  1. Merhabalar,
   artık elimde o bilgisayar olmadığı için video çekmem mümkün değil. Bios güncellemesini öncesinde ya da sonrasında yapmanız fark etmeyecektir ancak önce yapar ve harici ekran kartına alırsanız Intel driver’ı fazladan kurulmayacaktır. Ayrıca harici monitör kullanmıyorsanız dedicated ekran kartını aktif ettiğinizde kararma olabilir. Bazı serilerde bu durum yaşanırken, bazılarında yaşanmamış. En son 2021 yılında tekrar güncellenmiş ancak şuan ne durumda bilmiyorum açıkçası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak