Yerli Araba TOGG Tanıtıldı

Dün Gebze’deki Bilişim Vadisinde Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından tanıtılan yerli arabanın detayları belli oldu. İlk etapta C-SUV ve C-SEDAN olmak üzere 2, sonraki aşamada C-HATCHBACK, B-SUV ve C-MPV de eklenerek 5 farklı modeli bulunacak.

En dikkat çeken özellikleri:

  • 150kW motor gücüyle tamamen elektrikli.
  • 200 ve 400 beygir olarak 2 model.
  • 300Km ve 500Km olmak üzere 2 farklı menzil seçeneği.
  • 30 Dakikada pil’in 80%’inin dolması.
  • IoT desteğiyle sürekli internete bağlı kalacak ve aracın yazılım güncellemeleri OTA(Over the air) ile doğrudan yüklenebilecek.
  • Rejeneratif Frenleme (Frene basıldığında ortaya çıkan enerji pile depolanır)
  • Araç hızı 180 Km/s ile sınırlandırılmış olarak satışa sunulacak.
  • İlk üretiminde 2+ sonraki üretimlerde 3. Seviye otonom özelliklere sahip olacak.

Otonom Seviyeleri Nelerdir?

Toplamda 5 otonom seviyesi bulunuyor, Türkiye’de üretilecek olan araçlar 3. seviye bir otonom olarak çıkacak. Araç çıktıktan sonra bu otonom seviyesi gelişen teknolojiyle ve Türkiye’de üretilen değer ile daha da gelişecektir.

Seviye 0: Otomasyon Yok

Direksiyon idaresi, frenleme, vites arttırma ve yavaşlama gibi tüm hareketler sürücü tarafından kontrol edilir.

Seviye 1: Sürücü Asistanı

Bu seviyede araç belli başlı fonksiyonlarda sürücüye yardımcı olur ancak hızlanma, frenleme ve çevre kontrolünü tamamen sürücünün denetimi altındadır. Bu seviye için, akıllı fren sistemiyle otoyolda bir araca olması gerekenden daha yakın olması durumunda aracın fren yapması örneği verilebilir.

Seviye 2: Kısmi Otomasyon

Birçok araç üreticisinin şu anda üzerine çalıştığı teknoloji seviyesi gelecek vaat eden adımlar içeriyor. Bu seviyede araç direksiyon idaresine ve hızlanma konusunda yardım ederken, sürücünün bazı görevlerden serbest kalmasını sağlıyor. Ancak sürücü her zaman araç idaresini almak için hazır olmalı, emniyet kritik aksiyonları ve çevre kontrolü denetimini sürdürmeli.

Seviye 3: Koşullu Otonom 

3. Seviyeye geçişte en büyük sıçrama, aracın çevre kontrolünü sağlaması. Sürücünün dikkati hala önemli ancak frenleme gibi emniyet-kritik işlerde sürücünün serbest kalmasına ve işleri teknolojiye bırakmasına olanak veriyor. Seviye 3 araçları insan dikkatine ihtiyaç duymadan 60 km/s altında hız yapabiliyorlar.

Seviye 4: Yüksek Otonom

Seviye 4 artık tüm direksiyon idaresi, frenleme, hızlanma/yavaşlama, araç ve yol takibi gibi görevleri yerine getirirken; karar gerektiren şerit değiştirme, dönme, sinyal verme gibi olaylara cevap üretme eylemlerini de devralıyor. Koşulların güvenli olması durumunda sürücünün geçiş yapabileceği bu seviyede, maalesef dinamik sürüş rotalarında (trafikten kaçınma ya da otoyola bağlanma gibi) karar verici olamıyor.

Seviye 5: Tam Otonom:

Son seviye sürüş seviyesi olan Tam Otonom Sürüşte hiçbir insan müdahalesi gereksinimi bulunmuyor. Direksiyon idaresi, gaz ve fren pedallarıyla hızlanma gibi tüm hareketler, kritik öneme sahip tüm durumlar ile çevre kontrolü ve trafik sıkışıklığı gibi özel durumlarda aksiyon alması olanaklar dahilinde. Yapay zeka bilgisayar  5. Seviye otonom sürüşe yardım edecek. Gidilecek nokta seçildikten sonra sistem insan müdahalesi olmaksızın tüm işlemleri halledecek

Yerli Otomobil Tanıtım Filmi

Twitter’da @TOGG2022 adresinden güncellemeleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir