32 Bit – 64 Bit

Geçenlerde arkadaş sorup duruyordu bende bunu bloguma yazmamın daha uygun olduğunu düşündüm. Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım.

32bit işletim sistemlerinde matematiksel bir sınır olduğunu bunun 4GB‘a (4294967296 bayt) tekabül ediyor.Bu ise en fazla 4GB ram olacağını belirtiyor. Yani siz 8GB ram taksanız da bilgisayarınız en fazla 4GB’ını görür ki çoğunlukla 3.5 GB‘ını görüyor. Bu durum için yani bilgisayarınızda performans arttırmak için 64 bit tercih ediliyor. Yalnız şöyle bir durum var 2gb raminiz varsa 64 bit kullanmak sisteminizi daha fazla yoracaktır. Yani ihtiyacınız yoksa 64 bit kullanmamalısınız. Benim bildiklerim bunlar. Eğer başka bildiğiniz bir şey varsa yada yanlışım varsa yorum yazarak belirtebilirsiniz.

 

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Bisiklet Kullanmanın Matematiksel Formülü

Sonraki

Ubuntu Kurdum

Comments 5
  1. Merhaba, benim Ram’im 2 tane, 2 GB+2 GB şeklinde yani toplamda 4 GB Ram’im var.

    Sorum şu:
    Geçen haftaya kadar, tam iki yıl boyunca “WindowsVista Home Basic 32bit” kullandım. Ancak geçen haftadan itibaren “Windows7 Ultimate 64bit” kullanmaya başladım. İşin garip tarafı ben Vista kullanırken Ram’in tamamını kullanıyordum. Şimdi ise Win7 64bit’te “Ram: 4 GB (kullanılan miktar: 3.15 GB)” yazıyor. Yani 4 GB’nin tamamını kullanamıyorum. Neden böyle bir durum oluştu, çözemedim?

  2. Toplam bellek kısmında mı 3.15 yazıyor yoksa kullanılabilir kısmında mı?(Görev yöneticisi) Ayrıca eğer toplam bellek kısmında 3.15 yazıyorsa kullandığınız sistem 64 bit değildir.

  3. Eğer anakartın ASUS ise BIOS’tan “Remap Memory” özelliğini aktifleştirerek bu sorunu çözebilirsin.

    Eğer ASUS değilse, Onboard ekran kartı mevcut ise BIOS’tan Ekran kartına bellek ayrılmış olabilir. BIOS’tan ekran kartı için ayrılmış belleği kapatabilirsin. (tam olarak konumlarını bilmiyorum). Bildiklerim bunlar ancak bu kadar yardımcı olabilirim. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak