Öğretmenler Odası Filmi(Das Lehrerzimmer)

Eğitim dünyasının sınırları içerisinde gezinirken, çoğu zaman sıkça ihtiyaç duyduğumuz şey bakış açımızı değiştirmektir. Sinema, işte bu yönüyle insanlara gerçekçi bir ayna tutabilir. Öğretmenler Odası filmi, gerçek bir öğretmen odasının iç dünyasına bizleri götürüyor. Filmin Almanya’da geçmesi kültürel olarak bazı değişikliklere sahip olsa da öğretmen ve öğretmenler odası perspektifi evrensel bir konu olduğu için herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir film.

Filmin hikayesine baktığımızda, bir öğrencinin hırsızlık yapmış olabileceğinden şüphelenildiğinde, öğretmen Carla Nowak, gerçekleri öğrenmek için harekete geçer. İdealleri ile okul sistemi arasında sıkışıp kalan Carla, aldığı kararların sonuçlarıyla yüzleşirken kendi iç dünyasında büyük bir çatışma yaşar. Film, bu durumun onu yıkıma mı yoksa başarıya mı götüreceğini bizlere sunuyor.. Alman perspektifinden bakıldığında, Alman eğitim sisteminin ahlaki çıkmazını da kısmen yansıtıyor gibi görünüyor. Günümüzde, aileden topluma, çocuktan yetişkine, öğrenciden öğretmene kadar geniş bir psikososyal etki mevcut ve politik doğruluk da bu ilişkiyi son derece hassas hale getiriyor.

Film, adından da anlaşılacağı üzere, zorluklarıyla ve neşesiyle öğretmenlerin günlük yaşamını sahneye taşıyor. Öğretmenlerin birbirleriyle olan ilişkilerinden öğrencilere yaklaşımlarına, idari işlerle boğuşmalarından öğretmenlik mesleğinin yarattığı içsel değişimlere kadar pek çok konuyu ele alıyor. Ancak bu filmi sadece öğretmenlerin hayatına dair bir portre olarak görmemek gerek. Bence asıl önemli olan konu, bize sunulan öğretmenlik mesleği gerçeği ve bunun toplum üzerindeki etkileridir.

Filmin en büyük başarısı, öğretmenlerin karşılaştığı sorunlara ve bu sorunlar hakkında farkındalık yaratmasıdır. Öğretmenlerin mesleklerine olan saygısızlık, idari baskılar, öğrencilerin üzerine çok gidilmesi gibi konular, gerçeğin yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden filmi izlerken sadece öğretmenlerin değil, toplumun da mesleklere ve meslek sahiplerine yönelik tutumlarını gözden geçirmesi gerektiği düşünülebilir.

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Babel (2006): Dillerin Ortaya Çıkışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak

Victoria

Berlin Sokaklarını Victoria ile Yaşamak Film, sabah 4 civarında Berlin‘in Mitte semtindeki bir tekno…
Victoria Film Kapağı