Aralıklı Tekrar (Spaced Repetition)

Son zamanlarda sık kullandığım, aralıklı tekrar yöntemiyle bilginin kalıcılığını hedefleyen yöntem ve uygulamalardan bahsedeceğim. Aralıklı tekrar denilen yöntem bilginin öğrenme aşamasındayken 1 gün, 2 hafta ve 6 ay gibi farklı sürelerle bilginin tekrar edilmesini hedefler. Böylelikle bilgi bu tekrarlar sonucu kalıcı hale gelir. Bu yöntem çevremden gözlediğim kadarıyla özellikle Tıp öğrencilerinin gözdesi niteliğinde.

Aralıklı tekrar yapmak ilk başta zor gelebilir ancak zamanla kalıcı öğrenmeye ulaşıldığında keyifli bir hale dönüştüğünü söyleyebilirim. Okuduğum pek çok makale arasında en kapsamlı araştırmanın Miguel A. Varela’nın makalesi ancak onda da ideal aralık süresi netleştirilebilmiş değil bu sebeple deneme-yanılma yoluyla ideal sürenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Aralıklı Tekrar Uygulamaları

Aralıklı tekrar en popüler uygulaması Anki, kişiselleştirilebilmesi ve eklentileriyle başarılı bir uygulama ancak uygulamanın iOS uygulamasının pahalı olması ve tasarımını sevmediğim için farklı uygulama arayışına girdim ve pek çok uygulama denedim. Şuan en keyiflisinin Zorbi olduğunu söyleyebilirim. İnternet üzerinde bir yazı/makale okurken ekleme yapmak için Chrome eklentisi iş görüyor. Uygulamanın ücretsiz versiyonunun fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Zagreb Notları

Sonraki

React Native Could not create task ‘:react-native-safe-area-context Hatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak

Tell Us About Yourself

Tell Us About Yourself Ted Williams is the host of the popular game show Whaddy Know? He is introducing today’s…

Percent veya Percentage?

Hangi kullanım daha doğru? Terminolojiye baktığımızda iki kullanım da doğrudur. Tabi ki yerine göre.…