Çizgili Pijamalı Çocuk

Kitap Hakkında
Yayın Tarihi
5 Mart 2016
Yazar
John Boyne
Çevirmen
Tayfun Törüner, Tülin Törüner
ISBN
9786059604741
Sayfa
208

Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy Striped Pyjamas)
Yazar: John Boyne

Savaşın Öteki Tarafı

Çizgili Pijamalı Çocuk, babası 2.Dünya Savaşı sırasında Nazi Partisi ve Adolf Hitler rejimi altında Alman ordusunda komutan olan bir çocuğun, kurgusal bir karakter olan Bruno’nun hikayesini anlatıyor. Kitapta çok fazla metafor var ve bu metaforlar ek bilgi olarak kitapta yer alıyor. Örneğin; Kitabın başında Bruno ve ailesinin taşındığı “Out-With”, Bruno’nun Alman ilhakı Polonya’daki Yahudilerin savaş sırasında hapsedilip öldürüldüğü bir toplama kampı olan “Auschwitz” için kullanılıyor. “The Fury” ise Adolf Hitler için kullanılıyor.

Tam olarak fark neydi? Kendi kendine düşündü: Hangi insanların çizgili pijamalı, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti?

İki Masum Çocuk İki Farklı Dünya ve Onları Ayıran Bir Çit

Bruno ve ailesi Out-With’e taşındığında kendisini yalnız hissediyor. Berlin’de beraber oyun oynadığı arkadaşlarına özlem duyuyor. Bulundukları bölgede sadece kaldıkları ev ve upuzun uzanan bir çitle çevrili alanda Bruno’nun tarifiyle garip insanlar var. Fakat Bruno’nun kaşif olma arzusu çitlerin ardını daha da merak etmesine yol açıyor. Keşife çıktığında kendisiyle aynı yaşta olmasına rağmen hayatı ve hayat koşulları kendisinden çok farklı bir çocukla karşılaşıyor ve yüzleşeceği yıkıcı sonuçların temelini atıyor.

4,0 rating
4/5
Total Score
  • Çizgili Pijamalı Çocuk
    4,0 rating
    4/5 İyi
Çizgili Pijamalı Çocuk
Değerlendirme
Bu kitabı nasıl değerlendireceğimden emin değilim. 9 Yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatım olması savaşın etkilerine çocuğun gözünden saf düşüncelerle bakmamızı sağlıyor. Ancak çocuk kitabı olarak yazıldığı için olmalı ki kitaptaki kopukluklar, eksiklikler göze çarpıyor ve odaklanmayı güçleştiriyor. Kitabın sonu ise kalpte ağrı hissettirecek kadar etkili. Bu yüzden okumanızı tavsiye ederim. Kısa sürece bitirebileceğiniz 200 sayfalık bir kitap.
9
Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Victoria

Sonraki

Zoom Siyah Ekran Hatası Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak