Film ve Dizi İncelemelerinde Nelere Dikkat Ediyorum?

Film ya da Dizi incelemesi yaparken genellikle oyunculuk, yönetmen, sinematografi ve senaryo olmak üzere temel konular üzerinde duruyorum. Bunların yanısıra izlediğim içerik beni içine çekiyor mu? Bir bağ oluşuyor mu? Bunlar da benim için önemli kriterler arasında.

İlk olarak filmi baştan sona izliyorum ve inceleme yapmaya değer bulursam, düşüncelerim üzerinde etki oluşturmaması için o film hakkında hiçbir yorum ya da eleştiri yazısı okumuyorum.

Filmi ikinci kez, bende oluşturduğu yerlere odaklanarak tekrar izliyorum. Karakter ve olay örgülerini çıkartarak film hakkında detaylı inceleme için yeterli verim oluşuyor. Filmin kırılım noktalarına bakıyorum ve ön planda olan etkinin, oyunculardan mı kaynaklandığını yoksa sinematografiden mi kaynaklandığını belirliyorum ve o konu üzerine yoğunlaşarak teknikler üzerinden filmin detaylarını inceliyorum. Filmin gerçek ile bağlantısının olup olmaması, verilen mesajların uygun yerlerde olması, kullanılan görsel efekt ya da tekniklerin uygunluğu görüşlerim üzerinde en çok etkiye sahip faktörlerdendir.

Genelde spoiler verme taraftarı değilim ancak, spoiler vermem gerekiyorsa yazıyı ikiye bölüyorum ve son kısımı spoiler alanı için ayırıyorum.

Son olarak yazıyı yayınlamadan önce diğer eleştiri ve yorumları okuyarak seyircilerin nerelere odaklandığını belirliyorum ve dikkatimden kaçan kısım var ise o filmin o kısımlarına tekrar gözatıyorum ve duruma göre yazıya ekleme yapıyorum.

Film, dizi ya da kitap incelemesi yapmak hem bana keyif veriyor hem de aradan uzun zaman geçse bile yazdığım inceleme yazısına hızlıca göz göz gezdirmek, film hakkındaki görüşlerimi kolay bir şekilde hatırlamamı sağlıyor.

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Modern Adres Sistemi

Sonraki

Zagreb Notları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak

Gazeteden Tarihe Bakış

İstanbul Üniversitesi, Gazeteden Tarihe Bakış Açısı Projesi ile 1928-1942 yılları arasında yayınlanan gazete…

Günlük Kültür-Sanat Dozu

Dışarı çıkamadığımız şu günlerde kültürlenmeyi devam ettirebileceğimiz, online olarak müze gezisine çıkıp sanat…
Pablo Picasso Guernica Tablosu

SCRIBD 1 Ay Ücretsiz

SCRIBD NEDİR? 2007 Mart ayında yazılı kaynakları paylaşmak için kurulan Scribd, şu anda e-kitap, sesli kitap,…
Scribd 1 Ay Ücretsiz