Günlük Kültür-Sanat Dozu

Pablo Picasso Guernica Tablosu

Dışarı çıkamadığımız şu günlerde kültürlenmeyi devam ettirebileceğimiz, online olarak müze gezisine çıkıp sanat eserlerini yüksek kalitede inceleyip, bilgi edinebileceğimiz websitesi ve mobil uygulamalardan bahsedeceğim.

Google Art & Culture (WebsiteAndroid –  Apple)

Dünyanın çeşitli müzelerini online gezip, resim ve heykel gibi sanat eserlerini yüksek çözünürlüklü görüntüleyebiliyorsunuz. Mobil uygulamasıyla merak ettiğiniz sanat eserini taratarak o eser hakkında ayrıntılı bilgi de edinebilirsiniz. Sanatçı sayfasından sanatçı hakkında bilgi edinebilir, sanatçının eserlerini yapılma zamanına ya da renk paletine göre de sıralayabilirsiniz. Ayrıca https://experiments.withgoogle.com/collection/arts-culture adresinden de farklı deneyimler sunan projelere göz atabilirsiniz.  Bunun yanında çektiğiniz bir fotoğrafı sanat eserine dönüştürebilir ya da çektiğiniz bir selfie ile sanat eserlerinde en çok kime benzediğinizi de görebilirsiniz.  Şuan için tam olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Ancak metinlerin bulunduğu yerlerde Google çeviri ile çeviri yapabilirsiniz.


DailyArt  (Andoid Apple)

DailyArt’ın sadece mobil uygulaması mevcut. Leonardo, Monet, Goya, van Gogh gibi usta sanatçıların yanında farklı hikayeleri olan sanatçıların eserlerini de Türkçe dil desteği ile paylaşıyorlar. Günde 1 bildirim alarak günlük kültür dozunuzu alabilirsiniz. Ancak sanat eserleri içinde arama yapmak ve daha çok sanat eserine ulaşmak ücretli versiyonda mevcut.

Yüksek çözünürlüklü uygulama önizlemesi


Sanal Müze (Website)

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın projesi olan Sanal Müze’de Türkiye’de yer alan müzeleri 3 boyutlu olarak gezebilir ve interaktif olarak müzede bulunan eserler ve eşyalar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca VR desteği de mevcuttur.

Not: Websitesinde müzeleri 3 boyutlu görüntülemek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekiyor.

Not: Blog görselinde yer alan, Pablo Picasso tarafından 1937’de yapılan Guernica isimli tablo, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir