The Serpent (2021)

The Serpent Dizi İncelemesi Analizi Kapak Görseli
Dizi Hakkında
Yayın Tarihi
2 Nisan 2021
Tür
Suç
Sezon Sayısı
1
İzle

The Serpent

BBC & Netflix ortak yapımı, 8 bölümden oluşan mini dizi The Serpent, seri katil Charles Sobhraj’ın gerçek hayatını konu alıyor. İki hollandalı gezginin birden kaybolması Hollanda diplomatı Herman Knippenberg’in dikkatini çeker ve Bangok, Hindistan, Pakistan ve Fransa gibi pek çok ülke arasında flashback’ler ile (Dark dizisindeki gibi kafa yakan türden değil) tarihi ve kültürel bir seyahate çıktığımız hikayemiz başlar. Bu incelemenin daha çok gerçek hayattan bilgiler içerdiğini, hippi yaşamına fazlasıyla yer verdiğimi öncesinde söylemem gerekli.

Huzurlu 70’ler

2. Dünya Savaşı sonrası tekdüze bir hayata geçiş yapan ailelerin çocukları bu rahat hayattan sıkılırlar. Barış, özgürlük ve aşk hareketi ortaya çıkar. İlk olarak 1967 yılında “Summer of Love” hareketiyle San Fransisco’da toplanırlar. “The Beatles” ve “The Rolling Stone” gibi rock müzik gruplarının yaygınlaşması ile sıkıcı hayatlarından kurtulmak ve daha özgür hissetmek için ruhani bir arayış içine girerler.

Hippi Yolu: Ruhani Arayış

The Serpent (2021)

Sadece sırt çantalarını yanlarına alarak Batı Avrupa’dan başlayan Hippi yolunu, “Magic Bus” olarak isimlendirdikleri renkli özgürlük sembolleriyle boyalı otobüsler ile Katmandu’da sonlandırırlar. Ana buluşma noktalarından bir tanesi ise İstanbul’daki Lale Restourant’tır. (Hippiler bu ismi söylemesi zor geldiği için raflardaki pudinglerden dolayı Pudding Shop olarak olarak söylermiş.)

Pudding Shop Lale Restaurant

Tabi o zamanlar haberleşme aygıtları bu kadar yaygın değildi. İstabulda toplanan Hippiler bu restoranda toplanır ve panoya hangi güzergahtan gideceklerini ve araçlarında kaç kişilik yerleri olduğu gibi duyuruları bu panoya yazarak haberleşirler ve kendilerine yoldaş ararlar.

Pudding Shop Lale Restaurant Pano
Credit: Mark Ahsmann

Zıtlıklar Karmaşası

Diziye tekrar döndüğümüzde kötü kahraman Charles Sobhraj’ın dizide iyi gösterilip, antagonist olan Hollandalı diplomat Herman Knippenberg’in takıntılı bir kişi olarak bize yansıtıldığını görüyoruz. Bu biraz senaristin izleyicileri karmaşanın içinde dizinin sonuna kadar devam eden akıcılığın yakalanması için yaptığını düşünüyorum. Diplomatın’da azimli mücadelesi ise takdire şayan.

Sinematografi

Dizide kullanılan kıyafetler ve mekanlar 70’li yılların ruhunu yansıtmakta başarılı. Dizinin introsundan başlayan gerilim tüm sezon boyunca devam ediyor. Besteci Dominik Scherrer’in besteleri ve 70’leri yansıtan Fransızca ve Tayca müzikler bizi diziye daha çok adapte ediyor.

86/100
Total Score
 • Olay Örgüsü
  100/100 Mükemmel
  Zamanlar arasındaki geçişin akıcılığı bozmadan kusursuz olması ve senaryonun gerçek bir hayat hikayesinden oluşması, oyuncuların da gerçek kişilere olan benzerliği çok etkileyici.
 • Sinematografi
  80/100 Çok İyi
  Dizide kullanılan kıyafetler ve mekanlar 70'li yılların ruhunu yansıtmakta başarılı. Dizinin introsundan başlayan gerilim tüm sezon boyunca devam ediyor.
 • Oyunculuk
  80/100 Çok İyi
 • Ses/Müzik
  85/100 Etkileyici
  Besteci Dominik Scherrer'in besteleri ve 70'leri yansıtan Fransızca ve Tayca müzikler bizi diziye daha çok adapte ediyor.
Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Yeni Nesil Tuzaklara Dikkat!

Sonraki

Modern Adres Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak

Breaking Bad

İlk dizi önerime kült olarak kabul ettiğim yıllardır IMDB’nin en üst sırasını bırakmayan bir dizi,…
Breaking Bad Dizi Posteri