Türklerin Tasarımını Yaptığı Yeni Araç: SAZAN

Haberde sazanın 35.000 Euro‘dan satılacağı söylendi.

Tuzla Tersanesinde faaliyet gösteren deniz savunma sanayi şirketi Yonca-Onuk’un ortağı Ekber Onuk ve Renault Türkiye işbirliğiyle yapımı süren Türkiye’nin en hızlı otomobili Sazanın üretim projesinde, son aşamaya gelindi. Renault Nissan’ın 3.5 litre V6 motoruyla saatte 300 kilometre hız yapacak karbon fiber gövdeli Sazan’dan yılda sadece 10 adet üretilecek.
Sazan, Ekber Onuk’un trafik kazasında kaybettiği oğlu Kaan’ın Saint Joseph lisesindeki takma adı. Milliyet’in haberine göre, Onuk ve ekibi S56 adını verdiği, biraz daha halk tipi olacak aracın geliştirmesine de devam ediyor. Clio ve Megane’ın 110 beygirlik 1.6 motoruna sahip olacak ve yıllık 50 adet üretilmesi planlanan S56’da Porsche 356’dan ilham aldıklarını belirten Ekber Onuk, fiyatlar konusunda 1 Sazan’ın, 6 adet S56 fiyatına bedel olacağını söyledi. S56’nın tasarımını, 1972 ve 1975 yılları arasında üretilen Anadol’un spor otomobili STC16’nın yaratıcısı Eralp Noyan üstlendi.

TASARIMCILAR BEĞENDİ

Ekber Onuk, Sazan ve S56’nın geliştirilmesi aşamasında önce Tofaş, Volkswagen ile birlikte çalıştıklarını, şimdi ise Nissan- Renault ile yola devam ettiklerini söyledi. Onuk, şöyle devam etti:
“Tofaş’ın eski CEO’su Jan Nahum ile Anadol STC 16 projesinden tanışıklığımız sayesinde, Sazan ve S56 için destekleri oldu.
Volkswagen Grubunun tasarım başkanlığını üstlenen Murat Günak geldi, araçları inceledi ve çok beğendi. Bir süre de onlarla yürüdük. Ama Murat buradan ayrılınca bir miktar durakladık. Nissan için geliştirdiğimiz Motali adlı tekne sayesinde bugün Nissan Design Başkan Yardımcısı Alfonso Albaisa ile tanışıklığımız olmuştu. Buna güvenerek Japonya’ya gittik ve konuştuk. Bize destek vermeyi kabul ettiler ve bugün birlikte çalışıyoruz.”

Türklerin Tasarımını Yaptığı Yeni Araç: SAZAN

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Google “water on the moon” Logosu

Sonraki

Kolay Form Oluşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak

18 Tuşlu Fare

OpenOffice‘in WarMouse ile birlikte hazırladığı bu çok özel fare ilk bakışta size kullanışlı değilmiş gibi…

iPhone 3GS Hatası

Yeni çıkmış olan bu üründe de yine birçok hata bulunuyor. Firmware güncellemesi iPhone OS 3.1,  eski…