WordPress 5.5 Yenilikleri

WordPress Eckstine ismini verdiği büyük güncellemesiyle WordPress 5.5 güncellemesini kullanıma sundu. Hız, arama kolaylığı ve güvenlik konularının öne çıktığı bu güncellemede öne çıkan yeniliklere birlikte bakalım.

1. Blok Editörü (Gutenberg)

WordPress 5.0 ile birlikte gelen Gutenberg blok editörüne yeni blok kalıpları ekleniyor. Solda yer alan menüde Blok kalıplarının yanında hazır şablonlar yer alacak. Bu şablonları kullanarak yazılarınızı hızlı bir şekilde düzene sokabilirsiniz.

https://wordpress.org/news/2020/08/eckstine/

Blok Dizini

Yeni blokları bulabileceğiniz eklentilerin yer aldığı bir bölüm eklendi.

2. Yazı Yazarken Resim Düzenleme

Güncellemeden önce resmi yeniden boyutlandırma, resmin yönünü değiştirme, kırpma ve renk düzenlemelerini “Ortam” bölümüne giderek ayrı bir sayfada gerçekleştiriyorduk. Güncellemeyle birlikte Yazı yazarken editör üzerinde bu düzenlemeler hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

3. Geç Yüklenen Resimler

WordPress bu özelliği kendi eklentisi Jetpack ile sunuyordu artık geç yüklenen resimler (lazy-load images) özelliği standart hale geldi. Bu özellik görsellerin geç yüklenerek sitenin hızlı açılmasını sağlıyor. Bu güncellemenin ardından WordPress sitelerin Google PageSpeed Insights puanı yükselecektir.

4. Gelişmiş Önizleme

Yazı önizlemesinde bilgisayar, telefon, tablet gibi farklı cihazlarda içeriğin nasıl göründüğünü yazıyı yayınlamadan önce görüntüleyebileceğiz.

5. Otomatik Güncellemeler

WordPress güncellemesinin yanı sıra artık tema ve eklentiler de ayar aktif edildiğinde otomatik güncellenebilecek. Böylelikle güvenlik açığı bulunan bir güncelleme hızı bir şekilde kapatılabilir. Ancak güncellemelerde tema-eklenti uyumsuzluğu olabilir buna dikkat etmelisiniz. Kontrol ederek güncellemek bana daha güvenli geliyor.

6. XML Site Haritaları

Normalde SEO eklentileri ile kullanılan XML Site Haritaları güncelleme ile birlikte hiçbir eklenti kurmadan kullanılabilir hale gelen bu özellik sitenin Google, Yandex ve Bing arama motorlarında hızlı bir şekilde dizine eklenmesini ve aramalarda ön plana çıkmasını sağlıyor.

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

Adobe XD Eklenti Hatası

Sonraki

Breaking Bad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak

Jquery Oyunları

İlk olarak Browser Pong oyununu tanıtayım. Bu oyun 2 kişi ile oynanabiliyor (aynı bilgisayardan). Oyun pop-up…

WordPress 2.9.1

WordPress 2.9 sürümüne geçişte birçok hata getirmişti. Eklenti uyuşmazlıkları, sitemap güncellememe gibi…