Zoom Öğretmenler İçin Notlar

Zoom Öğretmenler için Pratik Notlar

Sosyalleşmeye vurgu yaptığımız önceki yılların aksine #evdekal etiketinin popüler olduğu bir yıl oldu 2020. Virüs bizi evlerimize hapsetti ve öğretmenlerimiz ise eğitimin aksamaması için Zoom ile ders anlatmaya devam ediyor. Aşağıda Zoom üzerinden ders işleyen öğretmenlerin karşılaşabilecekleri sorunların çözümlerinden bahsettim. Eğer sizin farklı bir sorunuz var ise yorum kısmında belirtirseniz açıklayıcı bir şekilde ekleme yapabilirim.

1. ID Numarası Sabitleme

Eğer Meeting ID numarası her girişinizde değişiyorsa, Schedule oluşturulmalı ve Meeting ID bölümünde Personal Meeting seçili olursa bir daha “Meeting ID”niz değişmez.


2. Öğrenciler ekranda karalamalar yapıyorsa

Share Screen ile ekranı paylaştığınızda üst tarafta çıkan seçeneklerden More seçeneğine tıklıyoruz ve açılan menüden “Disable partipicans annotation” seçeneğine tıklayın. (Üstten 4. seçenek) Bu seçenek aktif olduğunda öğrenciler paylaşım yapılan ekrana müdahalede bulunamazlar.


3. Öğrencilerin girişte mikrofonu açık oluyor

Schedule yeni bir ders oluştururken Meeting Options menüsündeki “Mute partipicans upon entry” seçeneğini işaretlediğinizde tüm katılımcıların mikrofonu girişte kapalı olacaktır.


4. Öğrenciler mikrofonlarını açabiliyor

Girişte kapalı olmasına rağmen öğrenciler ders başladığında mikrofonlarını açabiliyor. Ders başladıktan sonra alttaki “Manage Partipicants” menüsünü açınca sağda çıkan pencerenin alt sağ köşesinde “More” seçeneğine tıklayarak menüyü açalım ve “Allow partipicants to unmute themselves” özelliğini devre dışı bırakalım bu seçenek kapalı olduğu sürece mikrofonlarını açamayacaklardır.


5. Öğrenciler isimlerini değiştiriyor

Ders başladıktan sonra alttaki “Manage Partipicants” menüsünü açınca sağda çıkan pencerenin alt sağ tarafında “More” yazısınına tıklayarak menüyü açalım ve “Allow partipicants to rename themselves” seçeneğini kapatalım. Bu şekilde öğrencilerin dersteyken isim değiştirmesini önlemiş oluyoruz.


6.Öğrencilerin chat paneline yazmasını engelleme

Ders başladığında alttaki menüden “Chat” seçeneğini tıklayın. Sağda açılan pencerenin sağ alt tarafında “File” seçeneğinin yanındaki üç noktaya tıklayın. “No one” seçerseniz sadece siz mesaj gönderebilirsiniz. “Host only” seçerseniz öğrenciler sadece size mesaj gönderebilir, başkası bu mesajı göremez. Size uygun seçeneği işaretli hale getirerek dersinize devam edebilirsiniz.


7.Ders Kaydetme

Ders başladığında alttaki menünün en sağında “Record” yazısına tıklayarak kaydı başlatın. Dersi sonlandırdığınızda Zoom otomatik olarak video dönüştürme işlemini başlatacak (bu işlem dersin süresine göre değişmektedir) Daha sonra kaydetmek istediğiniz yeri seçeceğiniz bir pencere açılacak buradan kayıt yerini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.


8.Dersi telefon üzerinden yaptığımda bu seçenekleri uygulayabilecek miyim?

Hayır, yukarıdaki seçeneklerin büyük çoğunluğu bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen Zoom’da geçerli oluyor. Zoom Android ya da Zoom iOS üzerinde bu seçeneklerin çoğu bulunmamaktadır. Bu yüzden imkan dahilindeyse uygulamayı bilgisayar üzerinden açarak etkili bir ders işleyebilirsiniz.

Eğer Zoom üzerinde ekran paylaşımı yaparken siyah ekran hatası alıyorsanız aşağıdaki bağlantıdan sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Paylaşılabilir Bağlantı
Önceki

The Queen’s Gambit (2020)

Sonraki

Öğretmenler için Pratik Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da bir bak

English Vocabulary – 1

Bir testten çıkarttığım kelimeler: Kelimeler uzun olduğu için konunun içine aldım. Konuya gitmek için =>

Tureng Sözlük

Tureng sözlük gerçektende güzel bir sözlük uygulaması. Google Translate varken kullanmam diye düşünüyordum fakat…

Percent veya Percentage?

Hangi kullanım daha doğru? Terminolojiye baktığımızda iki kullanım da doğrudur. Tabi ki yerine göre.…

Mitoloji Online

Bu kategoride yer alan tüm içerik Playtore’daki Mitoloji Online uygulamasına eklenmiştir. Uygulumaya…